Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní park Křivoklátsko - čeho se bojí prezident?

14. 04. 2010 6:52:26
Snahy o vyhlášení nového národního parku už několik měsíců jitří vášně na Rakovnicku i v Praze. Svou polívčičku si nedávno přihřál i prezident Václav Klaus. Jsou však jeho obavy o svobodu lidí upřímné?

Nechci se v žádném případě jednoznačně stavět na tu či onu stranu. Představa případného národního parku se mi sice docela líbí, chápu však i obavy místních obyvatel, i když plán parku zahrnuje jen jednu jedinou obec, Karlovu Ves. Zda je opravdu nutný tento nejpřísnější stupeň ochrany přírody a krajiny, o tom by měli rozhodnout lidé fundovaní, odborníci v oboru biologie a krajinné ekologie, samozřejmě v souladu s představiteli dotčených obcí a míst.

Prezident Klaus vnímá vyhlášení národního parku jako nemalý zásah do každodenních životů občanů žijících v tomto krásném koutu naší země. „Podobné snahy vnímám jako boj minoritních zájmových skupin, kteří si zcela nepochopitelně a trestuhodně přivlastňují právo rozhodovat o částech naší země, které chtějí před většinou z nás ostatních chránit. S tím se nemohu smířit. Co se lesnického parku týče, nejsem přesvědčen, že se zastánci vyhlášení národního parku s tímto stavem dlouhodobě spokojí. Hrozí riziko, že se lesnický park stane pouze mezikrokem k vyhlášení již zmíněného národního parku,“ uvedl Klaus, který zároveň napsal, že vzhledem k pracovním povinnostem se nemůže na vyhlášení dostavit. Podle prezidenta není člověk něčím, před čím by se měla příroda chránit, ale je naopak její součástí. „Jsem přesvědčen, že o jakémkoliv území by si měli rozhodovat především sami občané, kteří v něm žijí a nikoliv od místa odtržení úředníci často s extrémními názory v oblasti ekologie,“ míní Václav Klaus. (Rakovnický deník, 12. 4. 2010)

Ano, prezident má vesměs pravdu. Ale já to vezmu tak trochu z té druhé stránky, z té, chcete - li, "ekoteroristické". Václavu Klausovi leží v žaludku "nemalý zásah do každodenních životů občanů, žijících v tomto krásném koutu naší země". Já se tedy ptám:

Proč Václav Klaus takto nevnímá chystanou výstavbu dálnice přes Český ráj, schválenou přes odpor řady obcí a nemálo obyvatel?
Proč takto nevnímá problémy farmářky Havránkové na trase dálnice u Hradce Králové?
Proč takto nevnímá problémy tisíců obyvatel Ostravska, dusících se v jedovatém smogu?
Proč takto nevnímá problémy obyvatel severočeských obcí, ohrožených těžbou uhlí a mnoha dalších, mnohdy fatálních zásahů do životů lidí, proti nimž je ochranářské omezení jen úsměvnou epizodou? O tomhle rozhodují sami občané a ne od místa odtržení úředníci?
Nejsem žádný "zuřivý ekologista", ale jsem odpůrce zbytečného ničení cenných přírodních lokalit, historických objektů, architektonických památek a sakrálních staveb, všeho, co dotváří naši vlast a jejich zničení je nevratné.
Zrovna tak si myslím, že jako občan demokratické České republiky mám právo na život v čistém prostředí a na čistém vzduchu.
Zrovna tak bych mohl psát o tom, že pokrok nelze zastavit a zničené životní prostředí je nutná daň za rozvoj. Ale to bych musel bydlet na tom proklínaném Křivoklátsku, někde "na samotě u lesa".
Jenže bydlím v Rokycanech, na frekventované Jiráskově ulici, kde přes den nemůžu kvůli hluku, prachu a exhalacím otevřít okno a kterou v dopravních špičkách nelze skoro přejít.
Prezidenta Václava Klause si vážím, respektuji i jeho averzi vůči různým nevládním organizacím, ale rozhodně jej nechválím za občasné sklony k lacinému populismu.
Autor: Ladislav Matějka | středa 14.4.2010 6:52 | karma článku: 9.82 | přečteno: 1421x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl čtvrtý: Zopakovat.

Když jsem psal svůj úplně první blog, zakončil jsem ho slovy: „Včera jsme byli označeni za šejdíře, dnes jsme strašeni nepřízní mocných. Co zítra?"

19.10.2017 v 23:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Tomáš Heller

Otevřít českou otázku

Od politiků a z médií často slýcháváme, že společnost je rozdělená. Mají pravdu. Kde ale hledat podstatu tohoto rozdělení, jehož svědky jsme denně?

19.10.2017 v 23:22 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 496 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 5.87 | Přečteno: 103 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 674 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.