Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanův podivný comeback

30. 01. 2010 19:10:00
Expremiér a exšéf ČSSD Miloš Zeman, který patří vedle Václava Havla a Václava Klause mezi tři nejvýznamnější osobnosti naší polistopadové politické scény, vydržel v politickém důchodu takřka osm let. Jeho návrat však dostává opět kontroverzní nádech..

Česká televize při loňském výročí listopadových událostí reprízovala mj. i projev Miloše Zemana na Letenské pláni, kde velmi trefně zhodnotil ekonomické a společenské dopady 40 let socialismu a na veřejnost zapůsobil dojmem velmi inteligentního muže (o čemž ani dnes nepochybuji).

Sám si vzpomínám i na jeho vystoupení v ČST v létě roku 1989, kde bez skrupulí popsal tehdejší politický marasmus a moderátorovi, tušícímu průser katastrofálních rozměrů, málem přivodil infarkt. Přestože tenkrát nemohl tušit budoucí vývoj, našel odvahu aby sdělil veřejnosti pravdu. Známý je článek, který vyšel v Technickém magazínu v srpnu 1989, v němž tehdejší československou ekonomiku přirovnává k udýchanému maratonskému běžci, který vidí, jak mu na horizontu mizí jeho soupeři.

Po změně režimu se stal, jak se dalo očekávat, jedním z politických lídrů nového, demokratického systému. Stanul ve funkci druhého a veleúspěšného předsedy obnovené ČSSD, kterou dovedl až k volebnímu vítězství. Tady však aura vzorného, nekomunistického ideálu sametové revoluce začíná blednout.

Výhrůžky, že stranické legitimace ČSSD budou vázány v kůži členů ODS působily ještě úsměvně, avšak sliby, že všechny tuneláře dostane "do tepláků" a slibovanou akci "Čisté ruce" vzala většina lidí vážně. Jaké však muselo být rozčarování, když prvním tunelářem v teplákách se stal ministr financí jeho vlastní vlády a skandály členů Zemanovy strany se rojily jako na běžícím pásu... Sám předseda proslul sice vtipnými bonmoty ale i sprostými urážkami. Ale o tom už bylo napsáno dost.

Zarážející je Zemanův společenský a myšlenkový obrat.

Kam se poděl inteligentní ekonom, který se nebál pojmenovat věci pravými jmény i v době, kdy mu hrozila perzekuce, a který oslnil před dvaceti lety nemálo lidí? Leckdo se asi podivil a nechápal, když si za svoji pravou ruku zvolil Miroslava Šloufa, mimořádně odpudivého komunistického aparátčíka. Jenže tím to neskončilo. Po letech penze na Vysočině Zeman zakládá novou politickou stranu, a občas se zdá, že tzv. staré struktury se na ni lepí jako vosy na bonbon.

Kromě zmíněného Šloufa, bývalého předsedy slušovického Agrokombinátu F. Čuby a jiných je tu i šumavský podnikatel Zdeněk Zbytek, ještě odpudivější kreatura s estébáckými moresy, aktivitami v Rusku a neuvěřitelně kontroverzní minulostí.

"Jako představitel bojových divizí a pluků zdravím jednání vašeho sjezdu. (...) Žádáme vládu Československé socialistické republiky, aby prosadila v naší společnosti přísné respektování platné ústavy, zákonů a norem všemi občany bez rozdílu a aby vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil Československé socialistické republiky,"

Tolik část Zbytkova projevu. Zajímavé je, že zatím co tehdy žádal přísné respektování zákonů a norem, dnes s tím má, jako podnikatel v NPŠ tak trochu problém... A na to, jak byl oddaný socialismu a politice KSČ, se v kapitalistických podmínkách bývalý komunistický velitel dokázal velmi rychle zorientovat. Ve velkém rozjel obchody s Ruskem a dnes je z něj milionář. Zemanovu Stranu práv občanů vede společně s dalšími dvěma muži s těsnými kontakty na Rusko. A v tom vidím jeden z problémů. Média uvádí, že Zbytek má spoustu aktivit v zemích bývalého Sovětského svazu, kvůli kterým ho v minulosti monitorovala tajná služba BIS. S východními zeměmi udržuje velmi úzké kontakty, v Praze má dokonce kancelář v budově patřící Rusku..

Snad se tu nerodí další partaj, která půjde Moskvě na ruku. Dost věcí tomu nasvědčuje. Když se v době rozjitřených vášní kolem amerického radaru v Brdech Zeman vyjádřil proti, nebylo to kvůli tomu, že proti je údajná většina obyvatelstva, ale kvůli tomu, že je to podle jeho názoru namířené proti Rusku. Jedním ze zdrojů financí nové strany je i český zástupce ruské společnosti Lukoil Martin Nejedlý. Lukoil získal v roce 2007 bez výběrového řízení smlouvu na dodávání benzinu na pražské letiště...

Do Strany práv občanů, jak se oficiálně nová strana jmenuje, přestupuje dost sociálních demokratů, (údajně i celé základní organizace) nespokojených se současnou politikou ČSSD. Je to dost riskantní krok, část politologů a komentátorů považuje SPO za politické fiasko a Zemanův definitivní politický konec. Někdy v polovině ledna průkumy agentur STEM i SANEP uvedly, že SPO by volilo necelé procento voličů. ČSSD začíná trochu propadat hysterii, ač Jiří Paroubek tvrdí opak. Jenže volební kampaň teprve začíná..

Nový autobus Zemák prý vyjíždí v březnu. Za peníze ruského Lukoilu a s lidmi sledovanými BIS na palubě. Nechme se překvapit...


Autor: Ladislav Matějka | sobota 30.1.2010 19:10 | karma článku: 33.22 | přečteno: 4383x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Superdebata aneb tak koho?

Sledoval jsem na ČT 1, ze záznamu, superdebatu. Upřímně řečeno, nevím proč se jmenovala superdebata, spíše bych jí nazval superprůser.

20.10.2017 v 4:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Aleš Kubíček

Páni pitomci

Ne, to neoslovuji naše politiky a poslance. Těmi pány jsme dnes my, pitomci budeme až zítra. Sledujíc srdnatý boj o naše lepší příští, kdy je využívána ta nejzákeřnější munice k převýšení soupeře jeho ponížením místo argumenty.

20.10.2017 v 0:00 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 142 | Diskuse

Miloš Krejník

Záchrana právního státu, aneb jak volit v roce 2017?

"... tak to je takové Palermo, které jsme tu ještě neměli." To jsou slova pana Zaorálka a já s ním v tomto výjimečně souhlasím. S tímto výrokem úzce souvisí skutečnost, že nadcházející volby jsou jiné, než u nás bylo zvykem.

19.10.2017 v 23:59 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 159 | Diskuse

Jan Hajek

PROČ, KOHO A JAK VOLIT

Proč vůbec, koho, jak? Co mě, jako voliče nejvíce zajímá? Nebo lépe, co by mě zajímat mělo? Odpověď není složitá. Čtěte víc...

19.10.2017 v 22:45 | Karma článku: 4.41 | Přečteno: 246 | Diskuse

Pavel Kamas

Vím, jak zítra dopadnou volby

Právě skončila televizní debata na Nově. Babiš a Zaorálek si odmoderovali předvolební diskusi. Měli i časoměřiče Korantenga. A po tomto televizním zážitku už vím, proč vyhraje Andrej Babiš.

19.10.2017 v 21:54 | Karma článku: 18.02 | Přečteno: 890 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.