Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podzimním údolím Kačáku do Svatého Jana pod Skalou

26. 11. 2009 2:40:00
Kačák je v trampské hantýrce Loděnický potok, pramenící ve vrchovině Džbán, v nadmořské výšce 478 m na východním úbočí jejího stejnojmenného návrší (Džbán), asi 1 km jihozápadně od obce Kroučová. Poslední říjnovou neděli jsem se vypravil od jeho ústí do kouzelné vesničky Svatý Jan pod Skalou.
Údolí řeky Berounky u Srbska je nádherné v každé roční době a na podzim obvzlášť. Škoda jen, že bylo pošmourno, za slunečného počasí by polarizační filtr na objektivu ještě více zvýraznil barvy..
Zřejmě vodácké kotviště u Srbska. Ještě před dvěma měsíci jsem se tu koupal s dětmi...
Jeskyní a všelijakých krasových dutin je ve vápencových skalách bezpočet, spousta jich čeká na své objevení
Informační tabule vodácké naučné stezky pod Barrandovou jeskyní poblíž ústí Kačáku do Berounky
Pohled na lom Alkazar alias Hostim I. od Barrandovy jeskyně
Někde nahoře, na té skále je vchod do Barrandovy jeskyně. Začátkem léta v ní málem přišel o život člověk, který tam zraněný po pádu strávil několik dní bez pomoci, a jen zázrakem ho našli dřív než zubatá..
Berounka. Trampy zvaná Stará řeka.. Nejstarší česká řeka protéká Plzeňskou kotlinou a následně přírodním parkem Horní Berounka (od soutoku s Úslavou). Pod městem Beroun v Českém krasu vytváří Berounka ve vápencích Karlštejnské vrchoviny kaňon se skalními stěnami. U Lahovic se vlévá do Vltavy. Berounka je řekou se silně kolísavými vodními stavy, téměř celý tok je splavný i pro otevřené sportovní lodě a využívaný ke koupání. Nejnavštěvovanější jsou úseky v CHKO Křivoklátsko a úsek v Českém krasu, zejména Vodácká naučná stezka Berounka
A jsme na Kačáku, pár metrů před ústím do Berounky
Začátek romantického údolí je lemován chatami a zahradami
Kačák alias Loděnický potok. U Svatého Jana pod Skalou a Hostimi se potok v sevřeném hlubokém údolí několika zákruty prořezává působivými vápencovými útesy a nakonec 1,5 km severozápadně od Srbska se v nadmořské výšce 212 m vlévá do Berounky
Opuštěný lom Hostim II. v údolí Kačáku
Další z mnoha jeskyní poblíž býv. lomu Hostim II
Zbytky můstku železniční vlečky přes Kačák
U Hostimi
Usedlost v Hostimi
Cestou z Hostimi do Svatého Jana
Svatý Jan pod Skalou. Hned na začátku vás vítá znak obce
Pověstná Skála. Údaje o její výšce se dost rozcházejí..
Kostel sv. Jana Křtitele a benediktinský klášter
Místy strmé stoupání na vrchol svatojánské vápencové stěny. Ovšem pohled stojí za to...
Vyhlídka na Skále
Kaple sv. Kříže z ptačí perspektivy. Podle pověsti stojí právě na místě, kde došlo k setkání sv. Jana Křtitele s poustevníkem Ivanem, na místě, kde světec daroval Ivanovi dřevěný kříž k vymítání zlých duchů
Výhled na údolí Kačáku směrem k Berounce
Na vrcholu Skály. Je tu prostý dřevěný kříž a kousek zábradlí, na němž je plno visacích zámků. Proč, to netuším..
Výhled ze Skály je úchvatný
Poezie podzimní přírody..
text_jan.jpg
Svatý Jan pod Skalou patří spolu s památným Karlštejnem a starobylým hradem Tetínem do trojlístku nejvýznamnějších historických míst západně od Prahy. Toto místo s více než tisíc let starou historií bylo za komunistického režimu utajované, protože v bývalém benediktinském klášteře fungoval od padesátých let tábor nucených prací a věznice pro lidi, kteří se postavili totalitnímu režimu. Později speciální škola pro vyšší velitele STB – obávaných strážců totality. Název Svatý Jan pod Skalou byl dokonce pro důvod utajení úmyslně vymazán z map. (Svatojánská společnost)
Výlet rozhodně stojí za to. Pěšky se dá jít z Berouna nebo ze Srbska, či z Vráže u Berouna.
Více fotografií zde
Autor: Ladislav Matějka | čtvrtek 26.11.2009 2:40 | karma článku: 15.84 | přečteno: 2213x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Jiří Stratil

Proč dostavět Staroměstské náměstí? VI

Všechny soutěže na přestavbu a po 2.sv.válce na dostavbu zničeného radničního křídla byly z hlediska funkce - na novou budovu Magistrátu hl.m.Prahy.

19.10.2017 v 9:48 | Karma článku: 7.90 | Přečteno: 161 | Diskuse

Ondra Musil

Jaká je naše volba? Volíme...

Volební napětí stoupá do závratných výšin. Už to máme za pár. Člověk se pod vlivem, pod vlivem médií jen těžce brání nelibým pocitům z nedostatku slušnosti, tolerance a otevřenosti k názorům druhého.

19.10.2017 v 8:10 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 160 | Diskuse

Lucie Plicová

Kuba. Ostrov "svobody", kde se zastavil čas

Tabákové plantáže ve Viňales, Havana přezdívaná jako "Paříž uprostřed Karibiku", pastelově zbarvené domky v Trinidadu a Baracoa, místo na samém východě, kde přistál Kryštof Kolumbus.

18.10.2017 v 19:48 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 613 | Diskuse

Pavel Vrba

A tak jsem rozhodl volit……

Předvolební šílenství je na svém vrcholu, mnozí z něj jsou totálně znechucení, všude samé sliby a krášlení následující doby. Ale ruku na srdce, volbu přeci řešíme každý den. A je jen a jen na nás, jak se rozhodneme.

18.10.2017 v 18:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 487 | Diskuse

Ladislav Vinš

Ráno mráz, odpoledne letní čas …

Tak nějak vypadá Babí léto. Letos na Šumavě, bylo v Hliništi tento týden odpoledne ve stínu + 24. / potil se i elektrický ohradník/. Ta krása okolo vás za to stála. Letos se podařilo přírodě vytvořit bohatou paletu barev

18.10.2017 v 12:05 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 357 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.