Šumavský kůrovec opět na scéně vrcholné politiky

Kolem Národního parku Šumava je opět živo. Postaral se o to jihočeský hejtman svým mediálním vystoupením. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat...

Samozřejmě jako první přispěchal na pomoc proti "zeleným fundamentalistům" prezident Václav Klaus, který nevynechá jedinou příležitost napadnout ekology. Miloš Zeman si udělal s královskou družinou výstup k Plešnému jezeru, přičemž na kameru hýřil svými rozumy a pravdami.

Nic proti tomu, ale Zeman s Klausem jsou experti na ekonomiku, jejich napadání ekologů a přírodovědeckých expertů a odmítání jejich vědeckých analýz je svým způsobem na pováženou a jen podtrhuje příslovečnou nabubřelost obou zmíněných pánů. Neumím si představit, kdyby např. Martin Bursík nebo RNDr. Cílek, či jiní odborníci na přírodní vědy začali kritizovat v médiích ekonomické kroky vlád V. Klause a M. Zemana...

Co je však vrchol, co mě doslova nadzvedlo ze židle, je aktivita jakéhosi podnikatele Zbytka, bývalého lampasáka, který údajně "vydává rozkazy" jako za časů studené války. Zbytek je jihočeským šéfem Sdružení přátel Miloše Zemana a jedním z nejaktivnějších zastánců těžby dřeva ve vzácných lokalitách postižených kůrovcem. Pro sociálnědemokratického expremiéra organizuje nejrůznější akce. O Miloši Zemanovi je známo, že se obklopuje lidmi s kontroverzní minulostí. Avšak člověk, který veřejně rozkazuje, že ministr ŽP a ředitel NPŠ musí pryč, který se chová jako nějaký mafiánský kmotr, to už je dost silná káva.

Není to tak dávno, kdy fotograf a publicista Zdeněk Roučka chystal v šumavské Kvildě výstavu fotografií ze 40 a 50 let 20. století, jejíž symbolem se stala fotografie odstřelu kostela v Prášilech. Zastupitelstva šumavských obcí rozpoutala kampaň proti konání výstavy a nakonec se jim to podařilo. Je veřejným tajemstvím, že spousta lidí na fotografiích, dokumentujících často likvidaci usedlostí, kostelů, statků i celých vsí, sedí dnes na úřadech a v křeslech starostů. Bývalí pohraničníci, estébáci, lidé "kádrově čistí", kteří směli žít v hraničním pásmu. Občas některý z nich vystoupí z anonymity, přičemž zapomene, že už dávno není rok 1975, jako nyní Zdeněk Zbytek. O jeho smýšlení svědčí i příkaz, že " že je nutné prozkoumat minulost Krejčího, který prý ničil přírodu už jako vedoucí odboru správy parku, a "zlomit mu nashromážděnými argumenty definitivně vaz!" Jestliže chce hejtman Zimola vyhlásit stav nebezpečí, měl by ho vyhlásit kvůli těmto lidem, neboť jsou pro Šumavu horším rizikem než kůrovec, který je ostatně součástí přírody.

Antiekologické demagogii často napomáhají i fotografie, zveřejněné v médiích, které ukazují většinou jen uschlé stromy, nikoliv však nový podrost, nový mladý a odolnější les.

Dnes MfD zveřejnila otevřený dopis stovek vědců z celého světa premiéru Fišerovi, v němž varují před následky případné těžby v 1. zónách národního parku. Vědci zdůraznili, že těžba v nejcennějších částech Šumavy by poškodila nejen přírodu ale i pověst státu. "Vytvořila by také negativní obraz České republiky jako země, která nechrání přírodní bohatství pro příští generace," napsali účastníci kongresu premiérovi.

Většinou víme, jak vypadají národní parky ve světě, ať už je to Bavorský les nebo Yellowstonský národní park (z časopisů či tv. dokumentů) Nikde se nezasahuje do přírodních procesů, v Yellowstonu se ani nesmí hasit požáry z vulkanické činnosti. Za případný odstřel chráněného zvířete je tučný trest a žádný park se nestává předvolebním bojištěm.

Národní park Šumava by měl zůstat v péči odborníků, prezident Klaus by se měl zabývat ekonomickou recesí a Miloš Zeman ať si užívá zasloužené penze na Vysočině.

Autor: Ladislav Matějka | neděle 6.9.2009 7:00 | karma článku: 19,03 | přečteno: 1287x
  • Další články autora

Ladislav Matějka

Causa glorifikace vrahů

15.8.2010 v 18:16 | Karma: 20,17

Ladislav Matějka

Zemanův podivný comeback

30.1.2010 v 19:10 | Karma: 33,70
  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2785x
Cestování, cykloturistika, tramping, příroda, krajina a tak vůbec. A samozřejmě fotografování toho všeho...
Fotografický magazín